Kiedy poniosę opłatę za usunięcie drzewa na własnej posesji?

Autorzy: Małgorzata Jasek, Rafał Bodzioch

Wraz z początkiem 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dotycząca ochrony terenów zieleni i zadrzewień. Jedną z głównych zmian było zniesienie obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych, gdzie drzewa są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zmiana dotyczyła także kwestii ustanowienia nowych zasad opłat za usunięcie drzew i krzewów. Kogo zatem obowiązują opłaty i czy na pewno nie poniesiemy żadnych kosztów, gdy chcemy wyciąć drzewo?

Opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu ponosi posiadacz nieruchomości i jest ona naliczana wraz z wydaniem zezwolenia na wycinkę. W przypadku naliczenia takiej opłaty oraz uzależnienia wydania zezwolenia od przesadzenia drzew lub wykonania nasadzeń zastępczych, termin uiszczenia opłaty za jego usunięcie zostaje odroczony na okres 3 lat od dnia upływu terminu wskazanego w zezwoleniu na jego przesadzenie lub wykonanie nasadzeń zastępczych. Jeżeli przesadzone lub posadzone na nowo drzewa lub krzewy zachowają żywotność po upływie okresu 3 lat, ustalona opłata za ich usunięcie podlega umorzeniu.

Uwaga, organ wydający zezwolenie na usunięcie drzewa może, ale nie musi wydać decyzji, w której zobowiąże wnioskodawcę do dokonania nasadzeń. Wobec tego, to od woli organu zależy, czy zezwoli on na usunięcie drzew i naliczy opłatę.

Obecnie obowiązujące przepisy w stosunku do poprzednich zwiększają ilość sytuacji kiedy nie nalicza się opłat za wycinkę. Przypadki w których może być wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie, lecz nie naliczane są opłaty, zachodzą gdy spełnione są jednocześnie dwa warunki:

  • obwód pnia drzew mierzony na wysokości 130 cm nie przekracza:
    • 120 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    • 80 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew,
  • drzewa usuwane są w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Podobnie pozwolenie na usunięcie krzewów jest potrzebne, ale nie naliczane będą opłaty, jeśli krzewy rosną w skupiskach, pokrywających grunt o powierzchni do 50 m² oraz, podobnie jak w przypadku drzew, usuwane są w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania innego niż rolnicze, zgodnego z przeznaczeniem terenu, określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z art. 86. ustawy o ochronie przyrody opłaty za usunięcie nie są naliczane w przypadku drzew lub krzewów:

  • na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie
  • jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków
  • w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew lub krzewów na terenach zieleni
  • które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych lub funkcjonowaniu urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania, płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne (np. linie energetyczne)
  • które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego lub kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi
  • w związku z przebudową dróg publicznych lub linii kolejowych
  • usuwanych w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew lub krzewów na terenach zieleni tzn. terenach urządzonych wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności: parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym
  • które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości
  • topoli o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm wynoszącym powyżej 100 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków
  • jeżeli usunięcie wynika z potrzeby ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych
  • z grobli stawów rybnych
  • usuwanych z terenu poligonów lub placów ćwiczeń, służących obronności państwa
  • jeżeli usunięcie jest związane z regulacją i utrzymaniem koryt cieków naturalnych, wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń

Jak wynika z powyższej listy nie zawsze da się łatwo określić, czy nasz przypadek kwalifikuje się do jednego z powyższych i nie poniesiemy opłaty za usunięcie drzew lub krzewów. W niektórych przypadkach konieczne może być sporządzenie specjalistycznej ekspertyzy przyrodniczej, która jasno określi, czy mamy do czynienia z którymś z powyższych przypadków.

Obecnie opłatę za wycinkę oblicza się:

  • w przypadku drzewa, mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty
  • w przypadku krzewu mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty

Minister właściwy do spraw środowiska określa, w drodze rozporządzenia, wysokość stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, różnicując je ze względu na rodzaj lub gatunek drzew lub krzewów oraz obwód pnia drzewa lub powierzchnię krzewu albo krzewów rosnących w skupisku.

Opłatę za usunięcie drzewa lub krzewu uiszcza się w terminie 14 dni od daty ostatecznego wydania zgody na wycinkę. W przypadku nieterminowej wpłaty zostają naliczane odsetki w wysokości odsetek pobieranych za nieterminowe regulowanie zobowiązań podatkowych. Płatność można także rozłożyć na raty lub przesunąć jej termin na okres nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawia za tym sytuacja materialna wnioskodawcy.

Kontakt

5 (100%) 2 głosy